СЪНУВАНЕ И ПСИХОАНАЛИЗА: „Човекът, който дължеше живота си на един сън" от виенския психоаналитик Феликс де Менделсон Представяне на книга, дискусия и пърформанс
Феликс де Менделсон (1944-2016) е международно признат психоаналитик и групов аналитик, университетски преподавател във Виена и Берлин и известен публичен интелектуалец.
Книгата е вдъхновена от една идея, която може да работи както за специалисти и за обучаващи се в областта на психоанализата и други психотерапевтични направления, така и за всеки читател: да опознаем собствените си сънища, за да подобрим своя личен и социален живот. Текстът не просто събира плодовете на дългогодишни изследвания на сънищата, не само подпомагащо представя как се тълкуват реални сънища (на пациенти на автора, на исторически личности, както и негови собствени, записвани в продължение на десетилетия), но и ни предлага да тръгнем към изненадващи посоки на мислене: например към „социалното сънуване", луцидното сънуване, съновните общества, креативността в съня.
В дискусията ще участват: Давид Иерохам - David Ieroham (психиатър, психотерапевт), Теодора Карамелска (преводач на книгата, социолог), Карл Голинг (психоаналитик, SFU - Sigmund Freud PrivatUniversität Wien Университет „Зигмунд Фройд", Виена), Изабела Доерлайн (психоаналитик, IPOM, Мюнхен, PSI - Психоаналитичен семинар Инсбрук), Валентин Калинов (философ), Tzvetelina Iossifova Цветелина Йосифова (автор на послеслова, психотерапевт). Модератор: Antoinette Koleva Антоанета Колева (редактор на книгата, издател)
Със специалното участие на Anna Mendelssohn Анна де Менделсон, представяща поемата на автора Междинно (Interim).
Събитието се провежда с любезната подкрепа на Австрийско посолство в София. Книгата се издава с частичната финансова подкрепа на Министерството на културата.
Пърформанс, следващ текста на потока на съзнанието. След смъртта на майка си Ролан Барт започва да води дневник, в който изследва състоянието си на скръб в продължение на близо две години.
„Дневник на скръбта" е опит върху съпреживяването. Движени от въпроса доколко можем да съпреживеем чуждата болка и изобщо способни ли сме да чувстваме извън себе си, екипът създава ситуация на приближане към жестовете на скръб. Това е опит да откъснем баналността и сантимента от болката и да видим какво стои зад тях.
Ролан Барт (1915-1980) е френски мислител, семиолог, философ. Сред по-важните му книги се открояват „Подготовката на романа", „Системата на модата", „Митологии", „Нулева степен на почерка" и други. „Дневник на скръбта" е недовършен ръкопис.
Участват: Дайяна Димитрова и Виктор Ганчев Сценограф: Кети Маринова Музикално оформление: Любомир Минчев, Георги Атанасов–Minstrell и Кети Маринова Режисьор: Стефан Прохоров
В края на септември и началото на октомври в Къща-музей „Андрей Николов" към Националната галерия се провежда „Дебюти на границата на текста" - IIра част, който събира в рамките на театрален фестивал дебютни спектакли и първи представяния на българска сцена на пиеси и сценични версии, които стъпват на гранични междужанрови пространства и провокират традиционните представи за обхвата на словото и текста.
„Дебюти на границата на текста" е проект на Фондация "Гъливер клиринг хауз", подкрепен от Столична програма „Култура", с медийното партньорство на „Дневник", който се изпълнява в партньорство с Националната галерия. Провежда се в Къща-музей „Андрей Николов" към Националната галерия на адрес: София, ул. „Любен Каравелов" 15.
Първата част на фестивала е през юни 2019, а втората - през септември-октомври 2019. ----------------------------------------------------------------------- Онлайн продажбата приключва 3 часа преди представлението. Билети се продават до часа на представлението всеки работен ден между 9:00 и 21:00 ч. на касата в Къща-музей „Андрей Николов" към Националната галерия на адрес: 1142 София, ул. „Любен Каравелов" 15.
Резервации: можете да резервирате на място или на тел. 02/988 8188, 0885 828 532 и e-mail [email protected]. Резервациите важат до 15 минути преди началото на събитието.