ЗА ТВОРБИТЕ
Илияна Кънчева | Automated Self | Aвтоматизирано „Аз"
Интерактивната инсталация Automated Self изследва виртуалните ни идентичности в социалните мрежи. Чрез внимателна селекция на изображенията и действията, които споделяме в интернет, ние конструираме желаната от нас личност. Тя е създадена, за да бъде харесвана и затова е винаги по-бляскава, по-красива, по-успяла. Колкото повече „like"-oве събира тя, толкова повече захранва егото си и расте. Личността в реалния живот става все по-зависима от това обожание и постепенно се видоизменя и подчинява на нуждите на виртуалния си еквивалент, търсейки все по-интересни, различни, понякога дори нелепи начини да си набави необходимите харесвания.
По време на събитието, чрез специално създаден профил в Инстаграм, авторът ще създаде фалшива идентичност. При натискане на бутон от страна на публиката инсталацията-бот на случаен принцип ще намери картинки в Гугъл, ще интегрира портрет на автора в тях и ще ги сподели в социалната мрежа. При всяко натискане на бутона инсталацията ще генерира нови и нови картинки, с които ще залива профила в социалната мрежа. Създадените изцяло на случаен принцип изображения понякога ще изглеждат съвсем правдоподобно, понякога – нелогично, а друг път – сюрреалистично.
Идея и реализация: Илияна Кънчева
Програмиране: Мартин (libtec.org)
Лили Джагарова
Проектът на Лили е свързан с незаконното изсичане на горите. Чрез прожекция върху естествени и неорганични материали ще можем да видим как едно дърво израства и как изглежда, преди да бъде отрязано. Най-важното за Лили е да осъзнаем какво правим, когато затваряме очите си за незаконната сеч.
Мая БалталийскаАудио-визуалният пърформанс на Мая изследва склонността на тялото да разчиства всичко, което разпознава като различно, да се съпротивлява и проваля, да чувства, да се наслаждава и отдава на крайности. Текстовете на Франсоаз Долто, Жил Дельоз, Стефан Маларме и Боян Манчев са отправната точка за написването на „Kратка поема за плътта", която ще бъде представена по време на събитието в екип с актрисата Августина-Калина Петкова и със сценографката Маргарита Данчева.
Никул Георгиев
Никул ще покаже няколко на пръв поглед наивни stop-motion анимации с пластелин на фона на музикална импровизация – неговата интерпретация на теорията за Големия взрив и създаването на Вселената – както и акварелна препратка към теста на Роршах и своята идея за идеалната киновечер вкъщи.
„Постдигитална лаборатория“ е проект на Центъра за култура и дебат „Червената къща „Андрей Николов“ и художника и куратор Рене Беекман, изпълняван с финансовата подкрепата на Столична програма „Култура“, Национален фонд „Култура“ и наградата „Гауденц Б. Руф“. Проектът е насочен към развиване на дигиталните умения на българските артисти и включва открити лекции и работилници. За повече информация:
http://postdigital.redhouse-sofia.org