Започва прием в Магистърска програма „Артистични психосоциални практики и психодрама"
11 август 2019 год.
Магистърската програма е съвместна между Нов български университет (НБУ) и Центъра за култура и дебат „Червената къща „Андрей Николов" и е основен елемент от образователната програма на къщата.
Програмата е практически ориентирана и предлага специализирани курсове върху познанието за човека, взаимоотношенията и социалните роли. Основна нейна цел е придобиването на знания за човека и неговото обкръжение и взаимодействията между тях през перспективата на креативността и спонтанността като базисни категории на личностното израстване и автономност. Програмата се фокусира върху работата с хора на базата на различни експресивни психо-социални подходи – психодрама, социометрия, групова динамика, ролеви анализ, ролева игра и др. с цел придобиване на умения за консултиране, решаване на проблеми и оптимизиране на личностните взаимодействия в индивидуален, групов и организационен контекст, при вземане на решения, управлението на хора, екипи и др. Предлаганото обучение е с практическа насоченост в област изкуство и социални дейности и продължава две години или четири семестъра.
От юни 2012 година Центърът за култура и дебат „Червената къща „Андрей Николов" е лицензиран като пълноправен обучителен институт към FEPTO (Федерация на европейските обучителни организации по психодрама).
В програмата се приемат завършили бакалавърска степен в областта на:
• психологията, социалната работа, педагогиката, специална педагогика, хуманитаристиката, социологията, философията, медицината; мениджмънт в здрвеопазването и др.; • различните изкуства (театър, музика, танц, визуални изкуства и др.); • икономиката; управлението на културни дейности, културологията, културната политика; публични политики и др.
Приемът в програмата се извършва на базата на 1. мотивационно есе и 2. приемно интервю.
Завършилите придобиват специалност Социална работа чрез изкуства и психодрама и професионална квалификация: „Магистър по артистични психосоциални практики и психодрама".
Консултации, приемно интервю и стипендии Консултации: 10, 12 септември - от 10:00 до 11:00 ч. в „Червената къща"; 17 септември – от 9:00 до 10:00 ч. в „Червената къща". По допълнителна уговорка могат да бъдат провеждани предварителни консултации по Skype и/или Viber. Приемно интервю: 19 септември от 10:00 до 16:30 ч. в НБУ.
За явяване на приемно интервю е необходимо предварително да се регистрирате като кандидат-студент. Документи за кандидатстване се подават Студентския център на НБУ в София или в локалните центрове на НБУ във Варна, Видин и Пловдив. Повече информация на www.nbu.bg
Мотивационното есе, с което се кандидатства, трябва да бъде предварително подготвено и представено на приемното интервю.
НБУ предлага възможности за получаване на стипендии. Повече за процедурата за отпускане на стипендии може да научите на www.nbu.bg.
За предварителни въпроси, Viber или Skype консултации и контакт: Цветелина Йосифова, 0888952500, e-mail: [email protected]
Полезни адреси: „Червената къща", ул. „Любен Каравелов" 15, София 1142 Нов български университет: ул. „Монтевидео" 21, София 1618
Пълна информация за програмата
Кандидатствайте за стаж в„Червената къща"
10 септември 2018
Позицията е с възможност за наемане на пълен работен ден. Крайният срок за кандидатстване е 9 октомври.
Центърът за култура и дебат „Червената къща „Андрей Николов" е първото пространство за публичен дебат и първото независимо пространство за изкуство, култура, социални практики и психодрама в България. Oт откриването си през 2004 г. „Червената къща" се утвърди като дом на независимите артисти в България и място, в което свободно се обсъждат най-важните за страната социални, политически и културни въпроси. Събитията, които организираме, привличат широка и разнородна публика. Работим в три основни насоки с програмите си „Общество и политика", „Изкуство и култура" и „Социални практики и психодрама".
„Червената къща" търси да назначи стажант на непълен работен ден, който да помага с популяризирането на нашите събития и каузи. Позицията е с възможност за преминаване към работа на пълен работен ден. Търсим активен човек с жив интерес към обществения и политически живот в страната, съвременното изкуство и интеграцията на уязвими обществени групи.
Основни отговорности
Стажантът ще отговаря за публичността на събитията на „Червената къща".
Преки задължения
- редакция и превод на английски на информацията за събитията на Центъра - поддържане на българската и английска интернет страница на Центъра - поддържане на контакти с медиите чрез прессъобщения и директен контакт по телефон и e-mail - обновяване и разширяване на медийните контакти - поддържане на страниците на Центъра в социалните мрежи (Facebook, Instagram и при необходимост YouTube) - подготвяне и изпращане на седмичен информационен бюлетин за събитията на Центъра - при необходимост: организиране на изработката, печата и разпространението на месечна печатна програма - подпомагане на дейността на рецепцията /своевременно подаване на най-актуалната информация за събитията; координиране на управлението на онлайн системата за продажба на билети; при нужда: помощ при изготвянето на плакати в Word, т.н./
Изисквания към кандидатите
- бакалавърска степен или последен курс на обучение в сферата на комуникациите /връзки с обществеността или журналистика/ - отлични комуникационни и организационни умения - отлично владеене на английски език - отлично владеене на правописните и пунктуационни правила на българския език - умения в сферата на дигиталния маркетинг - активен интерес към сферите на работа на „Червената къща": съвременно изкуство, общество и политика, социални практики и психодрама
Какво предлагаме
- гъвкаво работно време с възможност за работа от вкъщи - възможност за кариерно развитие и преминаване към работа на пълен работен ден - интересна и динамична работа в първия център за дебат в страната - срещи с лицата в изкуството и културата, които ще определят тяхната визия за развитие в следващите 20 години, както и с водещи интелектуалци от страната и чужбина и с активистите на граждански каузи, които засягат живота на всички ни.
Ако позицията Ви интересува, изпратете CV и мотивационно писмо до Кристина Христова: [email protected], 0899 817 659.
Срок за кандидатстване: 9 октомври 2018.
Медийната грамотност трябва да бъде интегрирана в цялостния учебен процес
27 август 2018
Обучението трябва да започне от 1 клас, смята Коалицията за медийна грамотност в образоанието
Медийната грамотност трябва да бъде интегрирана в цялостния учебен процес
27 август 2018 Коалицията за медийна грамотност в образованието оценява като положителна стъпка решението на Министерството на образованието и науката за въвеждане на часове по медийна грамотност в часа на класния ръководител в XI клас, както и въвеждането на часове по дигитална грамотност за третокласниците.Смятаме, че тези стъпки на министерството са едно добро начало в посока на изграждане на цялостен системен модел за развиване на дигитално-медийни умения у децата през целия период на обучението им в образователната система.
Половината от днешните деца са ползватели на дигитални технологии и потребители на медийно съдържание още от предучилищна възраст, а преди да навършат 12 години, 73% от тях са в социалните мрежи. Това налага изграждането на нужните умения за критично мислене и работа с медийно и мултимедийно съдържание да започне още от начален курс на образованието и да продължи чрез междупредметни връзки до завършване на средното образование.
Макар че от въвеждането на часове по медийна грамотност в часа на класа и на компютърното моделиране в начален курс ще има определена полза за повишаване на информираността на децата и запознаването им с дигитално-медийната среда, това не е достатъчно за изграждане на нужните умения и компетентности.
Дигиталният свят се основава на технологиите, но е преимуществено социална и медийна среда. За да могат децата да се възползват от неговите възможности по безопасен и полезен за развитието им начин, те имат нужда от развиване на умения като критично мислене, търсене, оценка и създаване на съдържание, умения за работа в екип, емоционална интелигентност и др.
Учениците трябва да имат възможност да започнат да развиват тези умения постепенно още от 1 клас и чрез чрез въвеждане на елементите на дигитално-медийна грамотност по всички предмети, а не в определен ограничен брой часове като отделна дисциплина. В същото време учителите трябва да бъдат подкрепени да придобият знанията и уменията, които ще ги направят по-ефективни в предаването на тези знания на учениците
Системното обучение по дигитално-медийна грамотност трябва да помага на децата:
- да развиват умения за критично мислене, които са от полза както във виртуалния, така и в реалния свят; - да разбират как се формират и какви са целите на различните медийни послания; - да разпознават дезинформация и лъжливи внушения; - да се възползват от богатството от информация, за да се учат, образоват и развиват през целия си живот; - да се предпазват от злоупотреби и посегателства онлайн; - да се развиват като пълноправни участници, а не само консуматори в съвременната информационно-медийна среда; - да изразяват позиции по различни въпроси, които ги засягат и да се изграждат като активни граждани.
+++++++
За Коалицията за медийна грамотност
Коалицията за медийна грамотност в образованието обединява организации и личности, работещи в областта на образованието, медиите и гражданското общество: Център за култура и дебат „Червената къща", Център за творческо обучение, Център за приобщаващо образовние, Асоциация на европейските журналисти в България, Заедно в час, Национална мрежа за децата, Национален център за безопасен интернет в лицето на Фондация „Приложни изследвания и комуникации" и Асоциация „Родители", Фондация „Гласът на децата", Фондация „БлуЛинк", DigitalKidz, Училища.бг, сдружение „Образование без раници", Обществен съвет към Пето основно училище „Митьо Станев" - Стара Загора. Обедии ни нашата загриженост за липсата на подготовка на децата да се ориентират в съвременната дигитално-медийна и социална среда и да се справят с рисковете, които тя крие. Нашата мисия е да работим за развиване на медийната грамотност в българските училища още от начален курс. Целта ни е да се гарантира сигурността на децата, както и да се развива критичното им мислене в дигитално-медийния свят.
Набираменоваторски проектив областта на съвременния театър и танц за „Дебюти на границата"
5 юли 2018 Каквое „Дебюти на границата"? От 2005 насам поредицата „Дебюти на границата" на Център за култура и дебат „Червeната къща „Андрей Николов" представя нови и изненадващи проекти, които тестват границите на отделните жанрове и трудно намират място в обичайните културни пространства.
Кой може да участва? Всеки автор или продуцент може да се обърне към нас със завършени проекти за представяне в рамките на „Дебюти на границата". Защо? От откриването си през 2004 „Червената къща" се утвърди като естествения дом на необичайните гледни точки в изкуството. „Дебюти на границата" има своите успешни издания с представяне на премиерни и експериментални произведения с участието на над сто автори и изпълнители.
Какъв е крайният срок? Очакваме вашите предложения в свободна форма най-късно до 31 август 2018 до Антоний Дончев: [email protected], моб.: 0884 11 96 68.
„Червената къща" поема печатната и електронна разгласа и осигурява мястото за представяне на проектите. Производствените разходи се покриват от самите продуценти, автори, участници.
Кога ще бъдат представени избраните проекти? Проектите ще бъдат на сцена през сезон 2018-2019.
Приемаме предложения за представяне на ново българско късометражно кино
Приемаме предложения за представяне на ново българско късометражно кино
5 юли 2018 До 31 август 2018 г. Центърът за култура и дебат „Червената къща „Андрей Николов" набира предложения за представяне на нови български късометражни филми в рамките на платформата „Контраплан". Те ще бъдат показани пред публика и кинопрофесионалисти в периода октомври-ноември 2018 г.
Платформата „Контраплан" започна през 2016 г., за да даде още една възможност на авторите на филмите да се срещнат с разнообразна публика и други професионалисти в сферата на киното, да обсъдят своите творби и да получат обратна връзка. Срещите се осъществяват като дискусионен клуб – прожекция и дискусия с участието на авторите, водещ и гост професионалист. В рамките на една прожекция се представят средно три филма. Всеки филм е последван от разговор, в който публиката също се включва. Кои филми показахме през 2017 г. и 2018 г. можете да видите тук..
Входът за събитията е винаги свободен. Прожекциите са на български език с английски субтитри, а дискусиите – на български.
„Контраплан" е финансиран от Програма „Култура" на Столична община за 2018 година.
Подкрепете становище относно предложение на ЕК за създаване на фонд „Правосъдие, права и ценности" и регламент на програма „Права и ценности"
2 юли 2018
На 30 май 2018 г. Европейската комисия публикува предложение за създаване на нов фонд „Правосъдие, права и ценности" и свързания с него проект на регламент за програма „Права и ценности" като част от многогодишната финансова рамка на ЕС за периода 2021 – 2027 г., с което се предвижда по линия на програма „Права и ценности" да се установи механизъм за финансиране на дейности на НПО за насърчаване и подпомагане на активното участие в изграждането на един по-демократичен съюз, както и за насърчаване на осведомеността за правата и ценностите чрез подпомагането на неправителствените организации.
Отделни аспекти на предложението на ЕК, обаче, будят притеснения и биха могли да ограничат ефективността на финансиращия механизъм в постигането на целта за насърчаване на европейските ценности. В него се запазват утежняващите административни изисквания за минимални обороти, предварително финансиране и задължително съфинансиране от страна на НПО, с което би могъл значително да се ограничи и достъпът на НПО до средствата от този фонд.
Позицията си по темата изразихме в общо становище относно предложението на Европейската комисия за създаване на нов фонд „Правосъдие, права и ценности" на Европейския съюз и свързания с него регламент на програма „Права и ценности".
До момента позицията е подкрепена от 7 организации: Български център за нестопанско право (БЦНП), Форум Гражданско участие, фондация „Гъливер клиринг хауз", фондация „Заедно в Час" и Асоциация Родители, Фондация „Приложни изследвания и комуникации", Фондация Блулинк.
Ако желаете да подкрепите общото становище, може изрично да заявите това с имейл до Айлин Юмерова ([email protected]), тел.: 02/ 981 66 17, като изпратите пълното наименование на представляваната от вас организация и правната й форма (сдружение, фондация, клон на чуждестранно ЮЛНЦ). Срок за изпращане на потвърждение за подкрепа –до 4 юли (сряда) на обяд.
Имената на всички граждански организации, подкрепили позицията, ще бъдат добавени под текста на становището. БЦНП се ангажира да внесе общото становище в сряда в Представителството на Европейската комисия.
Започнаха „Дните на медийната грамотност" на децата
6 февруари 2018 Във връзка с отбелязването на 6 февруари 2018 г. на международния Ден за безопасен интернет, коалиция от 14 организации обявява национална кампания „Дни на медийната грамотност". За гарантиране на безопасността на децата в дигиталната ера ключово значение има развиването от най-ранна възраст на дигитално-медийна грамотност и умения у децата. Тази цел обедини 14 организации в Коалиция за медийна грамотност. Те са подготвили различни кампании и инициативи в рамките на „Дни на медийната грамотност", които ще продължат от 6 февруари до 17 март.
В Деня за безопасен интернет ще бъде обявено началото на национална кампания в училищата. За целта училищата ще разполагат с кратки презентации и планове за интерактивни занятия с учениците от всички възрастови групи по темите за критичното мислене, търсенето, оценката и създаването на съдържание, безопасното ползване на интернет.
На 6 февруари ще бъде даден и старт на национален ученически конкурс за създаване на медийно съдържание – видео, аудио или текстово, организиран от Фондация „Гласът на децата". Най-добрите материали ще бъдат публикувани на младежката медийна платформа Teenstation.net, а училището, чиито ученици са класирани на първо място, ще бъде подпомогнато да изгради свой медиен център.
Фондация „Дигитални деца" стартира 6-месечна програма „Училище с отворен код", в рамките на която ще бъдат организирани обучения за учители и ученици в десетки училища в страната.
В рамките на „Дните на медийна грамотност" Държавната агенция за закрила на детето и Детският съвет към ДАЗД, с подкрепата на БНТ, ГДБОП и ИТ компанията Булбера, ще организират срещи-дискусии с родители и деца в 15 области на страната по въпросите на онлайн безопасността.
Заключителното събитие на „Дните на медийната грамотност" ще бъде национален родителски форум на 17 март с участието на над 250 родители, организиран съвместно от Теленор България, онлайн медията „Майко мила" и Центъра за безопасен интернет. Експерти ще представят важни теми, касаещи сигурността на децата в интернет, и ще се проведе публична дискусия, в рамките на която ще бъдат дадени отговори на тревожещите родителите въпроси за безопасността на децата им в дигиталното пространство.
Коалицията за развитие на медийната грамотност на българските деца обединява организации, работещи в областта на образованието, медиите и гражданското общество: Център за култура и дебат „Червената къща", Институт за прогресивно образование, Център за приобщаващо образование, Асоциация на европейските журналисти в България, Заедно в час, Национална мрежа за децата, Национален център за безопасен интернет в лицето на Фондация „Приложни изследвания и комуникации" и Асоциация „Родители", Образование България 2030, Фондация „Гласът на децата". Обедини ни нашата загриженост за липсата подготовка на децата да се ориентират в съвременната дигитално-медийна и социална среда и да се справят с рисковете, които тя крие. *Дефиниция за медийна грамотност: Способност да се намира, преценява, използва и произвежда правдива информация в изобилието от медийни и дигитални източници и умения за ефективно и конструктивно взаимодействие с други хора в онлайн среда. Снимка: mkhmarketing | CC BY 2.0 --------------------------------- За контакти:
Кристина Христова, Център за култура и дебат „Червената къща": тел: 0899817659, email: [email protected]
Eвропейската мрежа на дебатни центрове Time to Talk настоява за скорошното освобождаване наОсман Кавала
7 ноември 2017
На вниманието на европейските медии:
Ние, долуподписаните представители на центрове за дебати в Европа, членове на европейската мрежа на дебатните центрове „Време да говорим" (Time to Talk), бяхме шокирани да научим за задържането на Осман Кавала - председател на Anadolu Kultur и основател на центъра на „Време да говорим" DEPO-Истанбул.
Осман Кавала е ключова фигура за турската култура и гражданско общество, ангажиран европеец и демократ, централна фигура, която вдъхновява и създава възможности за културен обмен в Турция и с европейските страни. Като сътрудници с някои от важните културни организации, основани от него в Турция, сме свидетели на силното му застъпничество за демокрацията, плурализма, свободата на словото, мира и човешките права, както и на отдадеността му на междукултурния диалог, културното наследство и изкуствата.
На 18 октомври 2017 г. Осман Кавала беше задържан и на 1 ноември, след 14 дни в ареста, беше обвинен в опит за нарушаване на конституционния ред в Турция и за връзки с терористични организации. Според турски медии той е обвинен, че е „лидер и организатор" на протестите в Гези, както и че е имал контакти с базиран в САЩ турски експерт, който очевидно турската държава счита за един от отговорниците за опита за преврат през лятото на 2016 г.
Този тип обвинения са напълно абсурдни и смешни. Настояваме европейските медии и политици да следят казуса внимателно и да изискват пълна прозрачност по случая с Осман Кавала.
Ние настояваме и се надяваме да видим скорошното освобождаване на Осман Кавала от турските власти. В името на Турция и нейния народ.
Деси Гаврилова, основател и председател, Европейската мрежа на дебатните центрове „Време да говорим", Виена
Марта Симечкова, директор, Централен европейски форум, Братислава
Джудит Карера, ръководител на програмата „Дебати", Център за съвременна култура (CCCB), Барселона
Елисабет Гаула, координатор на дебатите, Център за съвременна култура (CCCB), Барселона
Борка Павичевич, директор, Център за културна деконтаминация, Белград
Йоери Албрехт, директор, De Balie, Амстердам
Рейчъл Джоли, редактор, Индекс на цензурата, Лондон
Клеър Фокс, директор, Институт на идеите, Лондон
Екипът на Krytyka Polityczna, Варшава
Кристина Христова, изпълнителен директор, Център за култура и дебат „Червената къща „Андрей Николов", София Сергей Лукашевски, директор, Център „Сахаров", Москва, и член на Московска хелзинкска група, Москва
Васил Черепанин, началник, Изследователски център за визуална култура, Киев