13 септември | четвъртък | 19:00 | лекция и дискусия | бг | вход свободен
Двама лектори – Хайри Хамдан и Емилиян Методиев – ще споделят своя опит във фасилитирането на диалог между различни култури чрез изкуство и спорт. Събитието ще бъде модерирано от Ася Панджарова, български младежки делегат към ООН, която ще направи и кратък обзор на основните методи за междукултурен диалог. Предвидено е време за въпроси от публиката, след което ще има кратък коктейл, подготвен от Кухня „Благичка", където гостите ще имат възможност да продължат разговора с лекторите в по-неформална обстановка.
Събитието е за хора, които работят в сферата на интеграция на мигранти, както и за хора с интерес към методите за фасилитиране на успешен междукултурен диалог.
Емилиян Методиев е председател на Сдружение за развитие на спорта и спортната култура "Фуутура". Завършил е дипломация и международни отношения, допълнителен квалификационен курс в НСА, както и редица стажове и квалификации по български и международни програми. От 2010 участва в различни организации и дейности, пряко работещи за масовия спорт и социалните му измерения, сред които и редица проекти в подкрепа на бежанците и мигрантите в България. В края на 2013 основава и ръководи дейностите на Сдружение "Фуутура".
Хайри Хамдан е роден през 1962 в Дер-Шараф, Западния бряг на река Йордан. През 1967 емигрира със семейството си в Йордания, където завършва гимназия. Живее в България от 1982, където се дипломира като инженер през 1989. Има редица издадени книги както на арабски, така и на български език, като последната е стихосбирката "Последен портал". Премиерата е в петък, 14 септември от 19:00 в Книжарница "Гринуич". Активно превежда между арабски и български, а творбите му са превеждани на английски, френски, испански, италиански и редица други езици.
Ася Панджарова е дипломиран арабист от Софийския университет. Активно е участвала в няколко неправителствени организации –като доброволец, а по-късно като младежки координатор и обучител, работейки по различни проекти на теми като права на човека, социално включване, обществено здраве и интеграция на уязвими групи, сред които бежанци и мигранти. Ася е вземала участие в редица семинари и обучения в областта на междукултурната комуникация и устойчивото образование. За периода 2017-2018 е младежки делегат на България към ООН и Съвета на Европа.
За проекта
Събитието е част от проект, изпълняван от Дружеството за ООН със съдействието на Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) и Европейския младежки форум. Целта на проекта е интеграцията на бежанци от арабски произход чрез българо-арабски езиков и културен обмен. Програма на събитието
19:00 | Откриване и представяне 19:05 | Ася Панджарова: Какво представлява диалогът между културите като процес? 19:15 | Хайри Хамдан: Диалогът през призмата на литературата и превода. 19:30 | Емилиян Методиев: Междукултурната комуникация посредством спорта. 19:45 | Дискусия 20:15 | Коктейл 21:00 | Закриване
История на изкуството за любители представя: Фовизъм – цветът е освободен
Анри Матис и Андре Дерен работят заедно през лятото на 1905 г. в Колиур, на френското крайбрежие, почти на границата с Испания. Времето, прекарано в този сънлив, пристанищен град, е основополагащо за раждането на модернизма в началото на 20-и век, а тяхната работа може да се разглежда като проблясък на жива, радостна светлина в развитието на авангардното изкуство. Спонтанното им, субективно виждане за природата е изразено с едри четки и чисти цветове, взети директно от тубите. Цветът е освободен, ролята му вече не е да създаде илюзия за реалност, а да предложи съвсем ново преживяване за сетивата. Сред художниците, свързани с фовизма, са: Анри Матис, Андре Дерен, Раул Дюфи, Морис Вламенк, Кес ван Донген, Жорж Брак, Албер Марке.
29 септември | събота | 19:30 | театър | бг | 70 мин | Червена зала | вход: 12/10 лв.
Пиеса за три велики сили, в която двамата главни герои измислят игри на ума и така конструират свят, в който да изживеят цяла вселена от животи. И да надживеят не просто самия живот. А да надживеят Смъртта. В това надбягване не само с тях самите, а и с времето, Играта изкристализира като най-мощната форма на живеене. След Любовта.
„Съзвездия" е носител на наградата Evening Standard Theatre Award за 2012 за най-добра драматургия. Пиесата се поставя за първи път в България и е първата независима продукция на новосъздаденото Театрално сдружение „Хелиотроп". Представлението е професионален дебют на актьорите Невена Николова и Васил Михайлов.
Автор: Ник Пейн Превод: Лина Цветанова и Васил Михайлов Постановка: Йордан Славейков Сценография и костюми: Юлияна Войкова-Найман Музика: Калин Николов Пластика: Ана Митева Участват: Невена Николова, Васил Михайлов. Снимка: Ивелина Чолакова Трейлър: 4frames; оператор и монтаж: Минчо Минчев.
+++++++++++
Онлайн продажбата приключва 3 часа преди представлението. Билети се продават до часа на представлението всеки работен ден между 9:00 и 21:00 ч. на касата на „Червената къща“, ул. „Л. Каравелов" 15, София 1142.
Резервации: можете да резервирате място на тел. 02/988 8188, 0885 828 532 и e-mail [email protected]. Резервациите важат до 15 минути преди началото на събитието.
Билети
Фейсбук събитие
Минали събития
За събития преди 2017, свържете се с екипа на Червената къща на [email protected]