Bъведение
10 екипа работят с ученически групи в юношеска възраст в 10 основни и средни училища на територията на София в продължение на 15 месеца, до юни 2010 година.
„Креативност в училищното ежедневие“ е проект на
Магистърската програма „Артистични психо-социални практики“ на НБУ, който се управлява от Червената къща „Андрей Николов“ и е финасиран от Тръста за гражданско общество в Централна и Източна Европа.
Стратегическата цел на проекта е да тестваме по-широкото навлизане в българското училище като извънкласна форма на груповата работа с артистични средства, понеже вярваме, че този подход дава една незаменима подкрепа за цялостния образователен процес.
Проектът се осланя на социалните аспекти на изкуствата и на груповия процес и се стреми да увеличи творческия потенциал на около 400 младежи в различно социално положение чрез ангажиране на техните способности за творческо изразяване при справянето с лични и социални проблеми. Проектът се бори с отявленото и опосредствано насилие в училищното ежедневие, спомагайки по този начин за намаляване на агресията, несигурността, липсата на себеувереност, зависимост и девиантно поведение в училищата. Идеите си за работа поместваме в рамка идваща от изкуствата и творческите практики, която да бъде населена със социален смисъл и конкретна полезност за личностното развитие и израстване на тези, с които се работи. Работата по този проект е стъпка към трайно въвеждане и намиране на нови начини за използване на изкуствата и креативността в училищното ежедневие, училищните програми и в програмите за социална грижа.
Анализ: Какъв проблем адресираме? Публичните институции в България изживяват криза на доверието. Те са лишени от доверието на гражданите си. Общностите, груповият живот, семейният живот и контекстът, в който се развиват човешките отношения като цяло, са в криза. Липсва интересът и участието на хората, за които са предназначени.
Училището и семейството са местата, където кризата може да бъде усетена най-силно. Младежите в училищата често не се идентифицират нито с училището и учителите, нито с родителите си. От своя страна все по-често родителите възприемат училището като институция враг – място, на което вече не може да се разчита да образова и помага във възпитанието. Груповият живот, който обикновено е най-цененият и типичен опит за младия човек на тази възраст, е в риск.
От една страна, съществуват много външни заплахи и „конкуренти“ на общностния живот – такива като интернет, всякакви други медийни форми, клубове, субкултура, наркотици и т.н. Всички те се борят за вниманието на младия човек. Така днес младите хора често се чувстват отчуждени и неподкрепяни. Те не откриват онзи, на когото биха могли да се доверят и да разчитат по различни вълнуващи ги въпроси. От друга страна, училището изпитва големи трудности да реагира адекватно на това състояние на нещата. В крайна сметка, невъзможността да се отговори подходящо пространство за индивидуалните нужди на младежите от общностен живот, се изразява в прояви на агресия, отклонения или насилие.
Подценявани от обществото и държавата, личността и професията на учителя остават на дистанция от младия човек, от неговите потребности и реалност. По този начин всяка от тези две групи се затваря за възможностите на общностния живот. В същото време често младежите дисквалифицират и престават да споделят с близките членове на семействата си.
Така достигаме до образа на завършена система за образование, която се грижи повече за себе си, отколкото за младия човек. Тя поощрява двоен стандарт, стимулира фалшива и социално базирана конкурентност, пренебрегвайки личността на ученика и неговите индивидуални нужди от самоопределяне и изразяване. Системата се възпроизвежда, доставяйки все по-малко и по-малко грижа и създавайки в същото време изобилие от „частни“ алтернативи, дублиращи и заместващи очевидната липса на даване на знания, умения и мотивация на младите хора за живота.