Социалната програма на Червената къща е насочена към най-уязвимите групи в обществото, като децата лишени от родителска грижа, бездомните, възрастните хора в институции, психично болните, маргинализираните по произход, етническа принадлежност или липса на официален статут, и др.
В началото – в някаква собствена изолация и водени от желание да бъдем полезни с уменията си в изкуствата и като хора – бяхме изцяло фокусирани върху практическата работа с деца и младежи от социалните институции. Там откривахме несправедливостта, която можем да поправим. По-късно през годините постепенно се насочихме и към други места и групи – деца от училищата със специален статут, помощните училища, отпадащи от масовите училища, деца на улицата и техните семейства, мигранти и бежанци.
Неизменно и безотказно наблюдаваме и анализираме реалността около нас в стремежа си да достигнем до групата и общността с най-незабавна нужда от подкрепа. Изборът винаги правим, водени от проблем или тема от реалността, които считаме за важни и ни вълнуват. Работим практически. Най-напред опознаваме контекста. После мислим как да обхванем с работата си всеки негов елемент. Друго, което остава неизменно в подхода ни, са изкуствата, групата и нейната динамика и креативните подходи – нашата „запазена марка“ в социалните интервенции.
Думите, текстът, историите, които хората ни разказват и темите, които ги вълнуват, тълкуваме сценично заедно с тях – чрез роля, драматизация на историята, чрез движение и танц, като рисунка, в разговор. Така участниците в нашите срещи откриват нови и непознати до този момент за тях роли. Виждат нови гледни точки и решения на стари, трудни и често непреодолими за тях ситуации. Опознават чувствата си и се научават да ги изразяват. Разбират как да оползотворяват по-пълноценно човешкия си опит.
Човешката креативност е значим социален фактор. Тя допринася за развитието на индивидуалната и групова култура и означава присъствието на отделния човек в общността и на общностите в обществото като цяло. Подходът ни на работа с групи и общности ползва и прилага социалните аспекти на изкуствата и на груповия креативен процес. Така увеличаваме спонтанността и използването на творческия потенциал на хората и групите, с които работим, за справяне със значими житейски, общностни и социални проблеми.
За креативните подходи е важно да кажем, че водят началото си от психотерапията (психодрамата на Морено, плейбек-театъра, драматерапията, арт терапията и др.). Те също така граничат с идеи и практики, идващи от изкуствата (театър на потиснатите (форум- театър) на Аугусто Боал, импровизационен театър и др.). Причината да ги предпочитаме и развиваме в работата си е, че са особено удачни и доказано приложими при работа с различни групи и общности – в образованието, в организационното развитие, психологическото консултиране и социалната работа.
Груповият подход за работа с креативни средства въведохме в социалните, психологическите и консултативните практики у нас. Това е постижение и принос на социалната ни програма. Наричаме подхода психо-социална подкрепа чрез креативни действени методи. Чрез приложението му успешно насърчаваме социалната адаптивност, способността за изразяване и адекватно действие в конкретна ситуация на хората, групите и общностите, с които работим.
Червената къща притежава лиценз от Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) за социални услуги за деца № 0973/17.08.2015 за Център за социална рехабилитация и интеграция на деца (Удостоверение от АСП 01233–0003 – Заповед № РД1–192/05.08.2016).