Тръгвайки от неговата публична позиция, разговорът ще се фокусира върху значението на различието и несъгласието в политиката в съвременната неолиберална епоха. От една страна, дали днес императивът за признаване и гарантиране на различието не се е превърнал в своеобразен културен, политически и идеологически диктат? И от друга – възможно ли е изразяване на несъгласие с либералните ценности на различието и търсене на алтернатива, която да не е антидемократична? Кои са минималните условия, за да бъде чута една подобна алтернатива?
Резервации: можете да резервирате място на тел. 02/988 8188, 0885 828 532 и e-mail
[email protected]. Резервациите важат до 15 минути преди началото на събитието.
Повече за поредицата „Идеологически траектории: новите дисиденти"Радикални промени се извършват в политическите пейзажи в Европа и в света. В Холандия и Обединеното кралство, Полша, Австрия, Унгария, Гърция, Испания, Германия и САЩ нови антиелитни партии и кандидати почти без предистория печелят широка подкрепа и избори, диктуват политическия дневен ред. Позициите им са разнообразни – и в ляво, и в дясно; обща е критиката им към традиционните елити за това, че са изгубили връзка с тревогите и интересите на мнозинството „обикновени избиратели“. Новите играчи имат яростни противници, често са обвинявани в популизъм, чуват се призиви за изключването им от политиката. Противопоставянето и страстта се завръщат в центъра на политическото поле след десетилетия на скептичност и апатия. Отрицателната страна на тази тенденция на политика, базирана на ярко противопоставени идентичности, е стесняването на пространството за разговор.
В поредицата
анализираме без предразсъдъци идеологическите премествания в съвременното общество през основанията, които намират за тях поредица от знакови публични личности. Защо политици и интелектуалци възстават срещу европейските елити? Какво превръща убедения про-европеец в застъпник на Брекзит? Кои промени в света в последните години направиха подобни идеологически премествания възможни? Какво струва отдалечаването от зоната на комфорт на собствената референтна група и дали това е „ново дисидентство“? Краят на безалтернативността на либерализма и краят на „Края на историята“ ли е това?
Поредицата „Идеологически траектории: новите дисиденти“ е организирана от Червената къща в партньорство с европейската мрежата за дебати Time to Talk. Поредицата е подкрепена с грант от фондация „Институт „Отворено общество“, в сътрудничество с
„Инициатива за Европа на „Отворено общество“ (OSIFE) на фондации „Отворено общество“.